Prodi II skap



All kunnskapen som mennesket har samlet i århundrer om Prodi II skap er nå tilgjengelig på internett, og vi har samlet og bestilt den for deg på en mest mulig tilgjengelig måte. Vi vil at du skal kunne få tilgang til alt relatert til Prodi II skap som du vil vite raskt og effektivt; at opplevelsen din er hyggelig og at du føler at du virkelig har funnet informasjonen om Prodi II skap som du lette etter.

For å nå våre mål har vi gjort en innsats for ikke bare å få den mest oppdaterte, forståelige og sannferdige informasjonen om Prodi II skap, men vi har også passet på at utformingen, lesbarheten, lastehastigheten og brukervennligheten til siden være så hyggelig som mulig, slik at du på denne måten kan fokusere på det essensielle, kjenne til all data og informasjon som er tilgjengelig om Prodi II skap, uten å måtte bekymre deg for noe annet, vi har allerede tatt hånd om det for deg. Vi håper vi har oppnådd vårt formål og at du har funnet informasjonen du ønsket om Prodi II skap. Så vi ønsker deg velkommen og oppfordrer deg til å fortsette å nyte opplevelsen av å bruke scientiano.com.

Prodi II skap
Flag of Italy.svg
59. kabinett i Italia
Prodi2006.jpg
Dato dannet 17. mai 2006 ( 2006-05-17 )
Dato oppløst 8. mai 2008 (723 dager) ( 2008-05-08 )
Mennesker og organisasjoner
Statsoverhode Giorgio Napolitano
Statsleder Romano Prodi
Antall statsråder 26 (inkl. Statsminister)
Ministrene fjernet 1 sa opp
Totalt nr. av medlemmer 27 (inkl. Statsminister)
Medlemsparti Union ( DS , DL , PRC , RNP , IDV , PdCI , FDV , UDEUR )
Status i lovgiver Senter-venstre koalisjon
Opposisjonspartier Frihetens hus ( FI , AN , UDC , LN )
Opposisjonsleder Silvio Berlusconi
Historie
Valg (er) Valget i 2006
Utgående valg Valget i 2008
Lovgiverperiode (r) XV lovgiver (2006 - 2008)
Forgjenger Berlusconi III skap
Etterfølger Berlusconi IV kabinett

Den Prodi II regjeringen var kabinett av regjeringen i Italia fra 17 mai 2006 til 8. mai 2008, totalt 722 dager, eller 1 år, 11 måneder og 21 dager. Det 59. kabinettet i Den italienske republikk, det var det eneste kabinettet i XV -lovgivningen.

Den var sammensatt av 24 ministre, 10 viseminister og 66 undersekretærer, for totalt 102 medlemmer.

Dette var den første regjeringen i republikken der det kommunistiske gjenopprettelsespartiet og de italienske radikale deltok direkte, og den første regjeringen støttet av hele den parlamentariske venstrefløyen siden De Gasperi III -kabinettet i 1947.

Formasjon

Romano Prodi ledet sin koalisjon til valgkampen før valget, vant til slutt med en svært smal margin på 25 000 stemmer, og et endelig flertall på to seter i senatet , 10. april. Prodis utnevnelse ble noe forsinket, da republikkens avtroppende president, Carlo Azeglio Ciampi , avsluttet sitt mandat i mai, uten å ha nok tid til den vanlige prosedyren (konsultasjoner foretatt av presidenten, utnevnelse av en statsminister, tillitsforslag og ed av kontoret). Etter det voldsomme valget av Giorgio Napolitano for å erstatte Ciampi, kunne Prodi fortsette med overgangen til regjeringen. 16. mai ble han invitert av Napolitano til å danne en regjering. Dagen etter, 17. mai 2006, ble Prodi og hans andre kabinett sverget til vervet.

Romano Prodi oppnådde støtten for sitt kabinett 19. mai i senatet og 23. mai i deputertekammeret . 18. mai la Prodi frem en viss følelse av sin nye utenrikspolitikk da han lovte å trekke italienske tropper ut av Irak og kalte Irak -krigen en "alvorlig feil som ikke har løst, men økt sikkerhetsproblemet".

Første krise

Koalisjonen ledet av Romano Prodi, takket være valgloven som ga vinneren et seksti-seters flertall, kan regne med et godt flertall i Deputertkammeret, men bare på et meget snevert flertall i senatet. Sammensetningen av koalisjonen var heterogen, og kombinerte partier av kommunistisk ideologi, partiet for italienske kommunister og kommunistpartiet Refoundation , i samme regjering som partier med katolsk inspirasjon, The Daisy og UDEUR . Sistnevnte ble ledet av Clemente Mastella , tidligere formann for kristelig demokrati. Derfor, ifølge kritikere, var det vanskelig å ha en politikk på forskjellige sentrale områder, for eksempel økonomi og utenrikspolitikk (for eksempel italiensk militær tilstedeværelse i Afghanistan ). I sine tidligere måneder som statsminister hadde Prodi en nøkkelrolle i etableringen av en multinasjonal fredsbevarende styrke i Libanon etter Israel-Libanon-konflikten i 2006 .

Prodis regjering møtte en krise om politikken tidlig i 2007, etter bare ni måneders regjering. Tre statsråder i Prodis kabinett boikottet en avstemning i januar for å fortsette finansieringen av italienske troppsutplasseringer i Afghanistan. Lovgivere godkjente utvidelsen av den amerikanske militærbasen Caserma Ederle i slutten av januar, men seieren var så smal at visestatsminister Francesco Rutelli kritiserte medlemmer av koalisjonen som ikke hadde støttet regjeringen. Omtrent samtidig sa justisminister Clemente Mastella , fra koalisjonsmedlemmet UDEUR, at han heller ville se regjeringen falle enn å støtte lovgivningen om ugifte par.

Titusenvis av mennesker marsjerte i Vicenza mot utvidelsen av Caserma Ederle, som så deltakelse av noen ledende venstreorienterte medlemmer av regjeringen. Harde debatter fulgte i det italienske senatet 20. februar 2007. Visestatsminister og utenriksminister Massimo D'Alema erklærte under et offisielt besøk i Ibiza , Spania at regjeringen ville trekke seg uten flertall i utenrikspolitiske saker. Dagen etter holdt D'Alema en tale i senatet som representerte regjeringen, presiserte utenrikspolitikken hans og ba senatet stemme for eller imot den. Til tross for frykten for mange senatorer for at Prodis nederlag ville sette Silvio Berlusconi tilbake til makten, godkjente senatet ikke et forslag som støttet Prodis regjerings utenrikspolitikk, to stemmer sjenert av det nødvendige flertallet på 160.

Etter et regjeringsmøte 21. februar anbudte Romano Prodi sin avgang til presidenten Giorgio Napolitano , som kuttet et offisielt besøk i Bologna for å motta statsministeren. Prodis talsmann indikerte at han bare ville godta å danne en ny regjering "hvis, og bare hvis, han er garantert full støtte fra alle partiene i flertallet fra nå av". Februar støttet koalisjonspartiets ledere i sentrum og venstre en ikke-forhandlingsbar liste over tolv politiske betingelser gitt av Prodi som betingelser for at han skulle forbli i embetet. President Napolitano holdt samtaler med politiske ledere 23. februar for å avgjøre om han ville bekrefte Regis regi, be Prodi om å danne en ny regjering eller innkalle til nytt valg.

Etter disse samtalene, 24. februar, ba president Napolitano Prodi om å forbli i embetet, men å underkaste seg en tillitserklæring i begge husene. Februar stemte senatet for å gi tillit til Prodis regjering. Selv om den sto overfor sterk motstand fra sentrum-høyre-koalisjonen, resulterte avstemningen i en seier 162157. Prodi møtte deretter en tillitserklæring i underhuset 2. mars, som han vant som forventet med et stort flertall på 342198.

Oktober 2007 hadde Prodi tilsyn med sammenslåingen av to hovedpartier i den italienske sentrum-venstresiden, Demokrater for venstresiden og The Daisy , og opprettet Det demokratiske partiet . Prodi selv ledet sammenslåingen av de to partiene, som var planlagt over en tolvårsperiode, og ble partiets første president. Han kunngjorde at han trakk seg fra stillingen 16. april 2008, to dager etter det demokratiske partiets nederlag i stortingsvalget.

Falle

På den 24 januar 2008 statsminister i Italia Romano Prodi tapte tillitserklæring i Senatet med en stemme av 161 til 156 stemmer, forårsaker fall i hans regjering. Prodis avgang fikk president Giorgio Napolitano til å be senatets president, Franco Marini , vurdere muligheten for å danne en vaktmesterregjering . Den andre muligheten ville ha vært å innkalle til tidlig valg umiddelbart. Marini erkjente at det var umulig å danne en midlertidig regjering på grunn av at sentrumspartiene ikke var tilgjengelige, og det var planlagt tidlig valg 13. og 14. april 2008.

Investering stemmer

19. 23. mai 2006
Investeringsstemmer for Prodi II -kabinettet
House of Parliament Stemme Fester Stemmer
Republikkens senat kryss avY Ja The Olive Tree , PRC , Together with the Union , IdV , SVP - PATT - ALD , UDEUR , PDM , Other
165/320
N Nei FI , AN , UDC , LN , DCA , MpA
155/320
Varekammeret kryss avY Ja The Olive Tree , PRC , IDV , RNP , PdCI , FDV , UDEUR (14), SVP - PATT - ALD , Andre
344 /612
N Nei FI , AN , UDC , LN , DCA - NPSI , MpA
268 /612

Festbrudd

Begynnelsen på terminen

Ministre

9
8
2
1
1
1
1
1
1

Ministre og andre medlemmer

Slutten av semesteret

Ministre

19
2
1
1
1
1
1

Ministre og andre medlemmer

ministerråd

Kontor Navn Parti Begrep
statsminister Romano Prodi Ind. / PD 20062008
Visestatsminister Massimo D'Alema DS / PD 20062008
Francesco Rutelli DL / PD 20062008
Utenriksminister Massimo D'Alema DS / PD 20062008
Innenriksminister Giuliano Amato Ind. / PD 20062008
Justisminister Clemente Mastella UDEUR 20062008
Romano Prodi (ad interim) PD 2008
Luigi Scotti Ind. 2008
Økonomi- og finansminister Tommaso Padoa-Schioppa Ind. 20062008
Minister for økonomisk utvikling Pier Luigi Bersani DS / PD 20062008
Universitets- og forskningsminister Fabio Mussi DS / SD 20062008
Minister for offentlig utdanning Giuseppe Fioroni DL / PD 20062008
Minister for europeiske anliggender og internasjonal handel Emma Bonino RnP 20062008
Arbeids- og sosialminister Cesare Damiano DS / PD 20062008
Minister for sosial solidaritet Paolo Ferrero Kina 20062008
Forsvarsminister Arturo Parisi DL / PD 20062008
Minister for landbruk, mat og skogbruk Paolo De Castro DL / PD 20062008
Miljøminister Alfonso Pecoraro Scanio FdV 20062008
Infrastrukturminister Antonio Di Pietro IdV 20062008
Samferdselsminister Alessandro Bianchi PdCI 20062008
Helseminister Livia Turco DS / PD 20062008
Minister for kulturarv og aktiviteter Francesco Rutelli DL / PD 20062008
Kommunikasjonsminister Paolo Gentiloni DL / PD 20062008
Regionalminister Linda Lanzillotta DL / PD 20062008
Minister for gjennomføring av regjeringsprogrammet Giulio Santagata DL / PD 20062008
Forvaltningsminister Luigi Nicolais DS / PD 20062008
Minister for like muligheter Barbara Pollastrini DS / PD 20062008
Minister for parlamentariske forbindelser og institusjonelle reformer Vannino Chiti DS / PD 20062008
Familieminister Rosy Bindi DL / PD 20062008
Minister for ungdomspolitikk og sport Giovanna Melandri DS / PD 20062008
Sekretær i ministerrådet Enrico Letta DL / PD 20062008

Sammensetning

Kontor Portrett Navn Valgperiode Parti
statsminister Romani Prodi daticamera.jpg Romano Prodi 17. mai 2006 - 8. mai 2008 Det demokratiske partiet
Før 14. oktober 2007:
Uavhengig
Undersekretærer
  • Enrico Luigi Micheli (PD) - Delegert til republikkens sikkerhet
  • Fabio Gobbo (ind.) - Delegert til CIPE og tilsyn med økonomiske saker for formannskapet i rådet (frem til 6. april 2008)
  • Ricardo Franco Levi (PD) - Delegert til informasjon, kommunikasjon og publisering
Visestatsminister Massimo D'Alema 2006.jpg Massimo D'Alema 17. mai 2006 - 8. mai 2008 Det demokratiske partiet
Før 14. oktober 2007:
Venstre -demokrater
Francesco Rutelli 2008.jpg Francesco Rutelli 17. mai 2006 - 8. mai 2008 Det demokratiske partiet
Før 14. oktober 2007:
Tusenfryd
Utenriksminister Massimo D'Alema 2006.jpg Massimo D'Alema 17. mai 2006 - 8. mai 2008 Det demokratiske partiet
Før 14. oktober 2007:
Venstre -demokrater
Viseminister
Undersekretærer
Innenriksminister Giuliano Amato 2001.jpg Giuliano Amato 17. mai 2006 - 8. mai 2008 Det demokratiske partiet
Før 14. oktober 2007:
Uavhengig
Viseministeren
Undersekretærer
Justisminister Clemente Mastella daticamera.jpg Clemente Mastella 17. mai 2006 - 17. januar 2008 Union of Democrats for Europe
Romani Prodi daticamera.jpg Romano Prodi
(fungerende)
17. januar 2008 - 7. februar 2008 demokratisk parti
Luigi Scotti.jpg Luigi Scotti 7. februar 2008 - 8. mai 2008 Uavhengig
Undersekretærer
Forsvarsminister Arturo Parisi daticamera.jpg Arturo Parisi 17. mai 2006 - 8. mai 2008 Det demokratiske partiet
Før 14. oktober 2007:
Tusenfryd
Undersekretærer
Økonomi- og finansminister Padoa-Schioppa, Tommaso (IMF-portrett, 2008) .jpg Tommaso Padoa-Schioppa 17. mai 2006 - 8. mai 2008 Uavhengig
Viseminister
Undersekretærer
Minister for økonomisk utvikling Pier Luigi Bersani datakamera 2008.jpg Pier Luigi Bersani 17. mai 2006 - 8. mai 2008 Det demokratiske partiet
Før 14. oktober 2007:
Venstre -demokrater
Viseministeren
Undersekretærer
Minister for landbruk, mat og skogbruk Paolo De Castro (beskåret) .jpg Paolo De Castro 17. mai 2006 - 8. mai 2008 Det demokratiske partiet
Før 14. oktober 2007:
Tusenfryd
Undersekretærer
Miljøminister Alfonso Pecoraro Scanio.jpg Alfonso Pecoraro Scanio 17. mai 2006 - 8. mai 2008 De Grønnes Forbund
Undersekretærer
Infrastrukturminister Antonio Di Pietro 2006.jpg Antonio Di Pietro 17. mai 2006 - 8. mai 2008 Italia av verdier
Viseministeren
Undersekretærer
Samferdselsminister Alessandro Bianchi.jpg Alessandro Bianchi 17. mai 2006 - 8. mai 2008 Parti av italienske kommunister
Viseministeren
Undersekretærer
Arbeids- og sosialminister Cesare Damiano daticamera.jpg Cesare Damiano 17. mai 2006 - 8. mai 2008 Det demokratiske partiet
Før 14. oktober 2007:
Venstre -demokrater
Undersekretærer
Minister for offentlig utdanning Giuseppe Fioroni daticamera.jpg Giuseppe Fioroni 17. mai 2006 - 8. mai 2008 Det demokratiske partiet
Før 14. oktober 2007:
Tusenfryd
Viseministeren
Undersekretærer
Universitets- og forskningsminister Fabio Mussi 2006.jpg Fabio Mussi 17. mai 2006 - 8. mai 2008 Demokratisk Venstre
Før 5. mai 2007:
Venstre -demokrater
Undersekretærer
Minister for kulturarv og aktiviteter Francesco Rutelli 2008.jpg Francesco Rutelli 17. mai 2006 - 8. mai 2008 Det demokratiske partiet
Før 14. oktober 2007:
Tusenfryd
Undersekretærer
Helseminister Livia Turco daticamera.jpg Livia Turco 17. mai 2006 - 8. mai 2008 Det demokratiske partiet
Før 14. oktober 2007:
Venstre -demokrater
Undersekretærer
Kommunikasjonsminister Paolo Gentiloni 2006.jpg Paolo Gentiloni 17. mai 2006 - 8. mai 2008 Det demokratiske partiet
Før 14. oktober 2007:
Tusenfryd
Undersekretærer
Minister for internasjonal handel Emma Bonino 2006.jpg Emma Bonino 17. mai 2006 - 8. mai 2008 Italienske radikaler
Undersekretærer
Minister for sosial solidaritet Paolo Ferrero 2006.jpg Paolo Ferrero 17. mai 2006 - 8. mai 2008 Kommunistisk Refoundation Party
Undersekretærer
Minister for parlamentariske forbindelser
(uten portefølje)
Vannino Chiti daticamera.jpg Vannino Chiti 17. mai 2006 - 8. mai 2008 Det demokratiske partiet
Før 14. oktober 2007:
Venstre -demokrater
Undersekretærer
Minister for offentlig forvaltning
(uten portefølje)
Luigi Nicolais.jpg Luigi Nicolais 17. mai 2006 - 8. mai 2008 Det demokratiske partiet
Før 14. oktober 2007:
Venstre -demokrater
Undersekretærer
Regionalminister
(uten portefølje)
Linda Lanzillotta daticamera.jpg Linda Lanzillotta 17. mai 2006 - 8. mai 2008 Det demokratiske partiet
Før 14. oktober 2007:
Tusenfryd
Undersekretær
Minister for like muligheter
(uten portefølje)
Barbara Pollastrini (2006) .jpg Barbara Pollastrini 17. mai 2006 - 8. mai 2008 Det demokratiske partiet
Før 14. oktober 2007:
Venstre -demokrater
Undersekretær
Europaminister
(uten portefølje)
Emma Bonino 2006.jpg Emma Bonino 17. mai 2006 - 8. mai 2008 Italienske radikaler
Minister for ungdomspolitikk og sport
(uten portefølje)
Giovanna Melandri.jpg Giovanna Melandri 17. mai 2006 - 8. mai 2008 Det demokratiske partiet
Før 14. oktober 2007:
Venstre -demokrater
Undersekretærer
Familieminister
(uten portefølje)
Rosy Bindi 2008.jpg Rosy Bindi 17. mai 2006 - 8. mai 2008 Det demokratiske partiet
Før 14. oktober 2007:
Tusenfryd
Undersekretær
Minister for gjennomføring av regjeringsprogrammet
(uten portefølje)
Giulio Santagata.jpg Giulio Santagata 17. mai 2006 - 8. mai 2008 Det demokratiske partiet
Før 14. oktober 2007:
Tusenfryd
Sekretær for ministerrådet
(undersekretær for formannskapet i ministerrådet)
Enrico Letta 2.jpg Enrico Letta 17. mai 2006 - 8. mai 2008 Det demokratiske partiet
Før 14. oktober 2007:
Tusenfryd

Kilder

Referanser

Opiniones de nuestros usuarios

Elise Antonsen

Det er alltid godt å lære. Takk for artikkelen om Prodi II skap.

Piotr Larssen

Informasjonen som gis om Prodi II skap er sann og veldig nyttig. Bra.

Annette Sandberg

Noen ganger når du leter etter informasjon på internett om noe, finner du for lange artikler som insisterer på å snakke om ting som ikke interesserer deg. Jeg likte denne artikkelen om Prodi II skap fordi den går til poenget og snakker om akkurat det jeg vil, uten at gå seg vill i informasjon ubrukelig.

Marianne Skoglund

Informasjonen om Prodi II skap er veldig interessant og pålitelig, som resten av artiklene jeg har lest så langt, som allerede er mange, fordi jeg har ventet på Tinder-datoen min i nesten en time og den vises ikke, så det gir meg som har reist meg opp. Jeg benytter anledningen til å legge igjen noen stjerner for selskapet og drite på livet mitt.